U okviru Prvog poziva Interreg VI-A IPA Programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora 2021 – 2027, u velikoj konkurenciji od 217 prijavljenih projekata odobreno je ukupno 33.
U okviru Programskog specifičnog cilja 4.5 Zdravlje odobreno je ukupno šest projekata. Sa zadovoljstvom ističemo da Opšta bolnica Bar učestvuje u dva projekta i to prvi put kao vodeći partner na projektu PATODIGITAL, i kao projektni partner na projektu DIGIHEALETH. Partneri na oba projekta su Opća bolnica Zadar (Hrvatska) i Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru (Bosna I Hercegovina) sa kojima je Opšta bolnica Bar i do sada uspješno sarađivala.
Projekat PATODIGITAL saglasno pravilima poziva doprinosi jačanju zdravstvenog sistema u ciljanim oblastima tri zemlje, kroz unaprijeđenje rane dijagnostike bolesti digestvnog trakta, korišćenjem savremenih protokola i digitalnih alata za histopatologiju. Uz podršku edukovanog medicinskog osoblja i dobro opremljenih histopatoloških laboratorija (projekat predviđa nabavku opreme i organizovanje edukacija za ljekare i medicinske sestre/tehničare). Posebno je važno što će se u toku trajanja projekta uspostaviti saradnja zdravstvenih institucija u partnerskim zemljama, na način da će putem digitalnih alata i uvođenjem telepatoloških dijagnostičkih procedura biti omogućen zajednički rad ljekara histopatologa iz različitih institucija i dobijanje konzilijarnog mišljenja u određenim slučajevima kada je to neophodno. Od posebnog značaja za JZU OB Bar je što će kroz projekat biti unaprijeđeni infrastrukturni kapaciteti, kroz izgradnju savremenog objekta koji će ispunjavati sve neophodne uslove i standarde za potrebe savremene histopatološke laboratorije. Ukupna vrijednost projekta: 2.055.220,18, od čega je 85% finansirano iz EU sredstava, što iznosi 1.746.937,14 eura. Trajanje projekta: 30 mjeseci, očekivani datum završetka februar 2027.
U projektu DIGIHEALTH (Digital solutions for health service resilience and accesability) Opća bolnica Zadar je vodeći partner, dok su partneri Sveučilišna klinička bolnica u Mostaru, Javna zdravstvena ustanova Opšta bolnica “Blažo Orlandić” Bar i Medicinski fakultet Sveučilišta u Mostaru. Plan je kroz projekt nabaviti dodatnu opremu (monitore) za praćenje svakog pacijenta na Jedinici intenzivnog liječenja, kao i povezati niz uređaja, tehnologija i sistema u jednoj platformi. Na JIL-u se planira instaliranje centralne stanice za praćenje stanja svih pacijenata. Prikuplja će se tako podaci o stanju svakog pacijenta, a medicinskom osoblju će se omogućiti uvid u vitalne parametre. OB Zadar će ovim projektom unaprijediti i liječenje karcinoma uvođenjem metode krioablacije. Trajanje projekta je 30 mjeseci, a njegova ukupna vrijednost je 1.819.696,90 eura od čega je 85% finansirano iz EU bespovratnih sredstava.