JZU Opšta bolnica Bar je kao vodeći partner u petak 25.10.2024 godine organizovala početnu konferenciju projekta PATODIGITAL kako bi i formalno obilježili početak realizacije ovog projekta. Konferenciji su prisustvovali projektni partneri iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, ali i predstavnici Ministarstva evropskih poslova i Ministartsva zdravlja Crne Gore, kao i predstavnici Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore.
Projekat „PATODIGITAL” doprinosi jačanju zdravstvenog sistema u ciljanim oblastima tri zemlje, kroz unaprjeđenje rane dijagnostike bolesti digestivnog trakta, korišćenjem savremenih protokola i digitalnih alata za histopatologiju, sve uz podršku edukovanog medicinskog osoblja i dobro opremljenih histopatoloških laboratorija. Predviđena je i nabavka opreme i organizovanje edukacija za ljekare i medicinske sestre i tehničare.
Projekat je fokusiran na tri aspekta:
- Jačanje laboratorija za sektor patologije kroz nabavku nove opreme, uređenje prostora i ulaganje u razvoj kapaciteta i znanja osoblja;
- Uvođenje digitalne patologije i telepatologije u cilju dobijanja najpreciznijih dijagnoza kroz prekograničnu saradnju medicinskih ustanova;
- Rad na prevenciji bolesti digestivnog trakta i podizanju svijesti građana o značaju pravovremene dijagnostike.
Kroz projekat će biti realizovane obuke iz molekularne patologije za specijaliste patologe, molekularna patologija i imunohistohemija za laboratorijske tehničare. Biće potpisan Memorandum o saradnji između 3 partnerske institucije o razvoju i korišćenju modela telepatologije. Takođe, zajedničko rješenje jeste Pilotirani prekogranični zajednički alat – sredstvo za razmjenu mišljenja i dijagnoza između ljekara patologa tri partnerske institucije.
Posebno je važno što će se u toku trajanja projekta uspostaviti saradnja zdravstvenih institucija u partnerskim zemljama, na način da će putem digitalnih alata i uvođenjem telepatoloških dijagnostičkih procedura biti omogućen zajednički rad ljekara histopatologa iz različitih institucija i dobijanje konzilijarnog mišljenja u određenim slučajevima kada je to neophodno. Tokom trajanja projekta biće definisan i usvojen formalni protokol i alat o prekograničnoj telepatologiji - svi projektni partneri usvojiće formalni protokol o telepatologiji u prekograničnoj oblasti, kako bi se saradnja između zemalja nastavila i nakon same realizacije projekta.
Na konferenciji su govorili dr Igor Karišik, direktor Opšte bolnice Bar, zamjenik direktora za kvalitet Opšte bolnice Zadar dr Nediljko Jović, načelnica odjela za patologiju Opće bolnice Zadar, dr Nataša Lisica Šikić, kao i predstavnik Ministartsva Evropskih poslova Dragan Đurišić, načelnica direkcije za IPA i druge projekte u Ministarstvu zdravlja Tanja Mijović i direktor Fonda za zdravstveno osiguranje Crne Gore dr Vuk Kadić.
„Barska bolnica broji oko 350 zaposlenih, raspolažemo sa 190 bolesničkih postelja. Iako smo relativno mali, imamo velike ambicije i smatramo da ćemo uz pomoć ovog, izuzetno značajnog projekta, bitno unaprijediti zdravstvenu djelatnost, ne samo kada je u pitanju naša Bolnica i grad, već i cijela primorska regija”, poručio je direktor Opšte bolnice Bar, dr Igor Karišik. Podcrtao je da je “srećan i ponosan što imaju partnere iz bolnice u Zadru i Sveučilišta Mostaru”, uz podsjećanje da „PATODIGITAL” nije prvi projekat koji su uspješno realizovali”.
Svi partneri, ali i predstavnici institucija Crne Gore izrazili su zadovoljstvo što će se putem zajedničke saradnje i razmjenom iskustava i znanja doprinijeti podizanju kvaliteta zdravstvenih usluga i što boljoj zdravstvenoj njezi pacijenata.
Projekat traje 30 mjeseci, predviđeni datum završetka je februar 2027. godine.
Budžet projekta iznosi 2.055.220,18, od čega je 85% finansirano iz EU sredstava, što iznosi 1.746.937,14 eura.